19.11.2026 Epäkonferenssi / Unconference
Mikä epäkonferenssi?
Epäkonferenssi (unconference) on avoin ja osallistumiseen pohjaava tapahtuma, jonka agenda muodostuu osallistujien yhteistyössä. Epäkonferenssi järjestetään osallistujien tapahtumaan tuoman sisällön ympärille. Epäkonferenssiin voi kuitenkin osallistua myös ilman omaa esitystä. Epäkonferenssi järjestetään Tieteiden talolla (Kirkkokatu 6, Helsinki).
Tapahtumassa on 25 minuutin mittaisia sessioita, joita osallistujat voivat varata etukäteen omille aiheilleen. Ajan voi käyttää perinteiseen esitykseen keskusteluineen, mutta kannustamme kokeilemaan myös muunlaisia formaatteja ja jättämään runsaasti aikaa keskustelulle. Aiheen tulisi sopia sisällöllisesti Rajapintapäivien teemoihin: informaatioteknologia, yhteiskunta ja digitaaliset menetelmät.
Esitysten kieli on vapaa.
Seuraavantyppiset sessiot ovat mahdollisia vaihtoehtoja:
- Tätä tutkin (esim. paperi, väitöskirjan aihe tai gradun esittely, tai keskeneräinen tutkimus)
- Tätä haluaisin tutkia tai ymmärtää paremmin (esim. keskustelu uudesta tutkimusnäkökulmasta tai projekti-idean tai aineistoyhteistyön esittely)
- How to (esim. analyysimenetelmän tai aineistonkeruutyökalun demo, mahdollisesti jonkin esimerkkitapauksen avulla)
- Kokeellinen sessio (esim. jotain ihan muuta)
Tänä vuonna kannustamme osallistujia puhumaan erityisesti tutkimusideoista ja keskeneräisestä työstä.
Suosittelemme, että lisäät oman esityksesi ohjelmaan viimeistään 31.10., jotta osallistujat saavat kuvan konferenssin ohjelmasta hyvissä ajoin. Sessioita voi kuitenkin lisätä konferenssin alkuun asti, jos vapaita aikoja jää jäljelle, ja jos on ilmoittautunut konferenssiin.
Päivien sometunnisteena toimii #rajapintapäivät.
Ilmoittautuminen
Ilmoittauduthan epäkonferenssiin viimeistään torstaina 12.11. oheisella lomakkeella.
Tapahtumaan on vapaaehtoinen 50 euron osallistumismaksu.
Yhdistys tarjoaa osallistujille iltapäiväkahvit ja pientä makeaa Tieteiden talolla. Kerrothan ilmoittautumisen yhteydessä mahdollisista ruoka-aineallergioistasi.
Lounas on osallistujille omakustanteinen esimerkiksi alakerran Tiedekahvilassa, Kruunuhaan lounasravintoloissa tai läheisissä UniCafeissa (Soc&kom 500 m, Metsätalo 650 m, Porthania 750 m).
Perjantain 20.11. työpajojen ilmoittautuminen tapahtuu tarvittaessa suoraan työpajan pitäjille, katso lisäohjeet työpajapäivän sivulta.
Esityksen lisääminen ohjelmaan
a. Lisää aiheesi alla olevaan taulukkoon kirjautumalla sisään ja muokkaamalla tätä wikisivua oikean ylänurkan Edit-painikkeesta. Lisää myös yhteystietosi ja lyhyt kuvaus ehdotuksestasi taulukon alla olevaan listaan, malliesimerkin mukaisesti. Kerro samalla myös, jos jokin aika on sinulle mahdoton.
b. Lisäämällä ehdotuksesi ja sille toivomasi ajankohdan tämän sivun kommentiksi, jolloin joku muu siirtää sen taulukkoon puolestasi.
c. Muista myös ilmoittautua tapahtumaan.
Sivun muokkaamista varten voit kirjautua wikiin minkä tahansa suomalaisen korkeakoulun tunnuksilla Haka-loginin kautta oikean ylänurkan Log In -valinnan takaa. Kommentin voit jättää myös kirjautumatta. Kommenteissa voit myös kysyä neuvoa, jos jokin ei tunnu toimivan oikein!
Aika | Sali 505 / Cedercreutz
| Sali / Ahokas (5. krs)
| Sali Borg (2. krs) |
|---|---|---|---|
8.00-8.15 | Sali 505 / Ceredcreutz: Epäkonferenssin avaus / Welcome words | ||
8.20–8.45 |
|
|
|
8.50–9.15 |
| ||
9.20–9.45 |
|
| |
9.45–10.00 | Omakustanteinen kahvitauko / Self-paid coffee break | ||
10.00–10.25 |
| ||
10.30–10.55 | Tätä tutkin: 'Possibilities and limitations of Automated Fact-checking in journalism' Henna Paakki henna.paakki@helsinki.fi | ||
11:00–11.25 | Tätä haluaisin tutkia: Technological pluralism and disagreement (in education) Tapio Rasa tapio.rasa@helsinki.fi | ||
11.30–13.00 | Omakustanteinen lounas / Self-paid lunch at a nearby restaurant of your choice | ||
| 13.00–13.25 |
| ||
| 13.30–13.55 | |||
| 14.00–14.25 | |||
14:30–15.00 | Kahvitarjoilu / Coffee break | ||
15.00–15.45 | Sali 505 / Cedercreutz: Rajapinnan opinnäytetyöstipendien esittely ja Rajapinnan town hall: Julkistamme Rajapinnan opinnäytetyökilpailun tulokset / Announcing Rajapinta thesis award. Lisäksi vuorossa päivien kooste ja keskustelua tulevasta vuodesta / Re-capping the Rajapinta Days and a discussion of the coming year. | ||
17.00– | Yhdistyksen pikkujoulut / Rajapinta Christmas party | ||
Ohjeita esittäjille
Esityksille on varattu 25 minuuttia aikaa, jonka voi jakaa haluamallaan tavalla. Tarkkailethan itse ajankäyttöä, jotta seuraavat sessiot saadaan alkamaan ajallaan ja osallistujille jää aikaa siirtymisiin.
Salit on varustettu PC:llä, TV-ruuduilla / videotykeillä ja internetyhteydellä (Wifi). Varaudu jakamaan esityksesi omalta tietokoneeltasi, pilvestä tai USB-tikulta.
Mikäli joudut perumaan esityksesi esimerkiksi sairastumisen vuoksi, vedä se yli ohjelmasta, jotta voimme tarvittaessa järjestellä muiden esitysten tilat uudelleen.
Salitekniikka mahdollistaa myös hybridiesitykset, joissa joku esittäjä on paikalla verkon yli. Saavuthan hyvissä ajoin testaamaan tekniikan toimivuutta, tai mikäli haluaisit esittää yksin etänä, ilmoita asiasta järjestäjille etukäteen osoitteeseen rajapintapaivat@rajapinta.co.