Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 44 Next »

ISBD

Tämä on MARC21-wikialue, jonka avulla on toteutettu MARC 21 -sovellusohjeet. Tämä on bibliografisten tietojen (BIB) sovellusohje. Toistaiseksi ei ole tehty  erillisiä sovellusohjeita varastotiedoille (HOLD) eikä auktoriteettitiedoille (AUKT).

Sovellusohjeet toimivat alun perin Melinda-metatietovarannon kuvailun ohjeena, mutta myös muiden kirjastojen kannattaa varautua metatietovarannon laajentumiseen ja noudattaa näitä ohjeita. Melinda-kirjastot ovat siirtyneet RDA-kuvailuohjeiden mukaiseen kuvailuun vuoden 2016 alusta. Tämä ohje on edelleen Kirjastoaineistojen kuvailusääntöjen (ISBD Consolidated) mukainen. Ohje on päivitetty kesäkuussa 2016. Jatkossa tähän päivitetään enää vain formaatin muutokset ja säännöistä riippumattomat kuvailun muutokset. 

RDA-MARC-sovellusohjetta päivitetään jatkuvasti.

Kaikilla on oikeus lukea ja kommentoida tätä sovellusohjetta. Ks. wikin käyttöohjeita.

Editointioikeudet on Kuvailevan metatiedon asiantuntijaryhmän jäsenillä. Käyttäjien kommentit käsitellään työryhmän kokouksissa.

MARC21-wikialuetta ylläpitää Kansalliskirjaston Kirjastoverkkopalvelujen MARC-vastuuhenkilö. Yhteystiedot: marc-posti (at) helsinki.fi.

Sovellusohjeen viimeisimmät päivitykset

 

  • No labels