Opiskelijoiden seminaari / Students' seminar
Opiskelijoiden seminaari on (melkein) viikottainen kokoontuminen, jossa laitoksen perus- ja jatko-opiskelijat pitävät esitelmiä tutkimusaiheistaan ja -aloistaan.
Seminaari kokoontuu aika ja paikka. Jos olet halukas puhumaan seminaarissa, ota yhteyttä vetäjään: kevät 2015 Paola Elefante ja Anssi Mirka.
Vinkkejä aihevalintoihin
Kurssiprojektin päätöstyönä: Perusopiskelija, käytkö kurssia jossa on mahdollisuus tienata muutama lisäopintonoppa pienellä projektityöllä? Kiinnostaako puhua opiskelijaseminaarissa? Yhdistä ideat ja ehdota luennoitsijalle, että sisällytät kurssiprojektiin esitelmöinnin meillä. Näin voit tienata lisäpisteitä (Riippuu tietysti luennoitsijasta; kysy meiltä lobbaus apua ).
Oma Kandidaatti/Gradu tutkielma: Ehkä kaikkein luentevin valinta aiheeksi. Jos kerran olet jo uhrannut omaa ''elämääsi'' tälle tärkeälle projektille, miksi et uhraisi vähän muidenkin aikaa jalostamalle se esitelmäksi?
Oma tutkimusaihe: Hyvä idea, väärä seminaari. Okei, vähän liioiteltua, mutta toivottavasti varoitus meni perille. Omasta erikoisalasta on ehkä vaikein pitää yleistajuista esitelmää, koska asioiden vaativuus on vääristynyt. Ristiriitaisesti, mitä perinpohjaisemmin hallitset aiheen, sitä haastavampaa siitä on pitää esitelmää muille kuin alan asiantuntijoille. Mutta toki, jos olet jo kokenut luennoitsija ja haluat kokeilla kykyjäsi niin anna palaa.
Mikä tahansa mielenkiintoinen klassinen tulos: Erittäin hyvä vaihtoehto kenelle tahansa. Ylistä lempilemmaasi, hehkuta rakkainta teoreemaasi.
Kenenkään ei tarvitse ottaa suorituspaineita. Älä suhtaudu seminaariin testinä mistä pitää päästä läpi. Me olemme kaikki, yleisö, isäntä ja emäntä mukaanlukien, harjoittelemassa seminaariin osallistumista.
Toivotamme kaikki kiinnostuneet tervetulleiksi!
The students' seminar is an (almost) weekly gathering where the department's undergraduate- and postgraduate students can give talks about their research as well as topics of interest.
The seminar meets (almost) every time and date. If you would like to give a talk at the seminar, please contact the coordinators: spring 2015 Paola Elefante and Anssi Mirka.
Kevään 2015 ohjelmaa / Programme spring 2015
| Day | Time | Room | Speaker | Title |