Child pages
  • Miten päästän kurssialueelle vieraita?

Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

Navigointiohje versioon 3.2. HY:n nykyinen Moodle-versio. 

Opettaja voi sallia pääsyn kurssialueelle ilman, että sinne täytyy rekisteröityä opiskelijaksi. Vieras ei voi "suorittaa kurssia" eli tehdä tehtäviä tai osallistua keskusteluihin, mutta voi esimerkiksi avata sisältöjä. 


Vierailijat sallitaan  Osallistujat-kohdassa (sallitaan sivun vasemmassa laidassa Navigointi-valikko valikon (eli hampurilais-ikoni) sivun vasemmassa laidassa/Osallistujat/ikonin) kohdassa Osallistujat > valitse sivun oikeasta laidasta ratas-valikosta Osallistujien lisäämistavat). Avaa rekisteröitymistapa "Pääsy vierailijana" silnä-ikonista. Katso tarkemmat ohjeet opettajan oppaasta.

Vieraat ilman salasanaa

Voit myöntää vieraille pääsyn myös ilman salasanaa. Tässä vaihtoehdossa kuka tahansa voi käydä katsomassa kurssialuetta, jos et määrittele kurssin asetuksiin vieraille lainkaan salasanaa. Esimerkiksi keskustelualueen viestejä pääsee lukemaan, mutta tenttejä ei pääse tekemään.

...