Child pages
  • Moodlerinki 21.11.2011
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Paikka

  • AC, huoneen nimi ja ilmoitetaan AC:n kautta tulevaksi ilmoittautuneille sähköpostitse
  • Välissä omakustanteinen lounas

AC tallenteet

Ehdota aiheita!

Alla aiheita ilman alustajia. Jos haluat ottaa jonkun aiheen alustettavaksi nosta otsikko listan alkupäähän ja lisää itsesi/muun varmistetun alustajan nimi otsikon perään.

9.30-11.30 Alustukset

  • Aloitussanat Esa Salmio
  • Kurssialueiden poistopolitiikka: logiikka ja prosessi, ehkä jotain teknisestä toteutuksesta /HY Anni Rytkönen
  • Kielipaketit: kehityksen käytännöt ja käännöksen tila/ Marko Mäkilä, Mediamaisteri Group
  • omien moduulien ja synkronointien M2-siirtosuunnitelmat ja -toteutukset: mitä on kenellekin tulossa?
    • HY:llä on nykyisessä versiossa Confluence-konnektori, jonka päivittämisestä / uudelleentoteutuksesta Moodle2:seen ollaan keskusteltu. Meillä ei ole tekijää, ja olemme sellaista etsimässä. Kiinnostaako tällainen lisä muita Moodle+Confluence-käyttäjiä?
  • Moodlen Osallistujat-lohkon käyttäjätietojen(nimi, email, viimeksi käynyt kurssilla) näkyminen kurssitovereille ja tietosuojavaltuutetun kannanotto/UEF Tomi Kontio

Mahdollisia aiheita (vielä ilman alustajaa)

  • Siirtyminen Moodle 2:een, käyttökokemuksia ja ohje
  • Moodle 2-siirtymä ja siihen liittyvät valmistelut eri näkökulmista (esim. asennus, kurssialueiden siirrot, päätetyt rajoitukset yms.)
  • koulutussuunnitelmat ja kokemusten perusteella tärkeät aiheet a) siirtyjille b) uusille
  • Moodle 2 testauskokemuksia

11.30-12.30 Lounas (omakustanteinen)

12.30-14.00 keskustelua ja yhteistekemisten ideointia

Vapaamuotoista keskustelua ryhmissä (jopa lounaskeskustelujen perusteella). Jos haluat keskustelua tietystä aiheesta, laita otsikko listaan ja nimesi.

Ilmoittaudu!

Ilmoittautumiset kahvitilauksen takia 7.11.2011 mennessä allaolevaan listaan

Paikalle tulijoita

nimi, organisaatio, sähköposti

  • Anni Rytkönen, HY/Opetusteknologiakeskus, anni.rytkonen@helsinki.fi
  • Esa Salmio Aalto/Opetuksen- ja tutkimuksen strateginen tuki, esa.salmio@aalto.fi
  • Pauliina Munter, TaY/Tietohallinto, pauliina.munter@uta.fi
  • Jori Mäntysalo, TaY/Informaatiotieteiden yksikkö, jori.mantysalo@uta.fi
  • Mari Miranto, HY/Bio- ja ympäristötieteellinen tiedekunta, mari.miranto@helsinki.fi
  • Kaie Veiler, Hanken/Datacentralen, kaie.veiler@hanken.fi
  • Margit Koivumaa, HY/Avoin yliopisto, margit.koivumaa(at)helsinki.fi
  • Pauliina Kupila, HY/opetusteknologiakeskus, pauliina.kupila(at)helsinki.fi
  • Maarit Hynninen-Ojala, Metropolia/Koulutuksen kehittämispalvelut, maarit.hynninen-ojala@metropolia.fi
  • Hanne Heickell, HY/Avoin yliopisto, hanne.heickell@helsinki.fi
  • Päivi Rajaorko, HAAGA-HELIA/Koulutuksen tukipalvelut, paivi.rajaorko(at)haaga-helia.fi
  • Marko Mäkilä, Mediamaisteri Group, etunimi.sukunimi(at)mediamaisteri.com

AC:n kautta osallistuvia (huone ilmoitetaan osallistujille sähköpostitse marraskuussa)

nimi, organisaatio, sähköposti

  • Susanna Pitkänen, HY/Hjelt-instituutti, Työterveyshuollon virtuaaliyliopisto, susanna.pitkanen(at)ttl.fi p. 043-8200448
  • Leenakaija Lehto, HAMK/Tietohallinto leenakaija.lehto (at) hamk.fi p. 040-5584507
  • Pasi Häkkinen, TTY/Hypermedialaboratorio, pasi.hakkinen (at) tut.fi
  • Tomi Kontio, UEF/Opinto- ja opetuspalvelut, tomi.kontio@uef.fi
  • Lauri Pohjanen, TY, lauri.pohjanen (at) utu.fi
  • Esa Niiranen, Kajaanin amk, esa.niiranen(ät)kajak.fi
  • Antti Suonpää, Satakunnan AMK, antti.suonpaa(at)samk.fi
  • Sami Simpanen, Lahden AMK, sami.simpanen(ät)lamk.fi
  • Suvi Junes, TaY/tietohallinto, suvi.junes (at) uta.fi
  • Kirsi Lindfors, HAMK / Verkko-opetuksen tuki, kirsi.lindfors (at) hamk.fi
  • Pekka Lönnqvist, HY/Tietotekniikkakeskus, pekka.a.lonnqvist@helsinki.fi
  • Mitka Joenpalo, HAAGA-HELIA/It-palvelut, mitka.joenpalo@haaga-helia.fi
  • No labels

1 Comment

  1. Unknown User (marko.makila@mediamaisteri.com)

    Minä voin lyhyesti kertoa missä mennään 2-version käännöksen kanssa, sitä on meillä nyt työstetty.