Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Moodlerinki 18.5.2010 Tampereen yliopisto

Nauhoitteet tapaamisesta tulollaan.

Paikka ja aika

Aika: 18.5.2010 klo 13.00-16.30

Paikka: Tampereen yliopiston Pinni B -rakennuksen sali 3116 (3. kerros).

Aiheet: ehdota ja äänestä

  1. Ehdota: kirjaudu wikiin (Haka/luo paikallinen tunnus) ja lisää aihe listaan
  2. Äänestä: lisää aiheen perään + (plus)-merkki
  3. Lupaudu alustajaksi!
"Pääaiheet"
  • Moodlen lokalisointi: organisaatioiden käyttämät lisämoduulit ja niiden käyttökokemukset
    • Kirsi Lindfors, HAMK: Kirja-työkalu ja Urkund-tehtävä (=tehty tehtävänpalautuksen pohjalta uusi aktiviteetti, johon palautetut tiedostot lähtevät automaattisesti urkund-tarkastukseen, ja opettajat saavat vertailut sähköpostiinsa) sekä palautuskansio (mediamaisterin versio) (käytössä myös muualle tallennettuja videoita)
    • Sanna Saukkoriipi, Tokem: email list -lohko= moodlen sisäinen sähköposti, inbox ja lähteneet kullakin käyttäjällä, pikaviesti-lohko=lähettää moodlen ulkopuolelle viestit, feedback-aktiviteetti= itse luotavat palautekysymykset, nanogong=äänitemahdollisuus editoriin
    • Jarmo Tanskanen, Valopi: media player -moduuli, jonka avulla voi katsella muualle tallennettuja videoita Moodlessa
    • Riikka Räikkönen/KyAMK: Arkistointi-lohko (näkyy vain opettajille, opettaja voi pyytää kurssialueensa arkistointia, jonka ylläpito toteuttaa), lähetetty moodle.orgiin, ei vielä sitä kautta saatavilla.
  • Keskustelua Moodle 2.0:sta
    • tutkailimme yhdessä M2 preview-releasea. Ks nauhoite.
Kahvitauko
"Lyhyitä tietoiskuja":
  • Kansalliset kielipaketit: lyhyt info siitä, miten menetellään, kun haluaa antaa paikalliset muutoksensa, ja miten sovitaan, mitä laitetaan kansalliseen pakettiin, Harri Jurvela
    • paketin koostaminen on vaiheessa, ja asia siirrettiin syksyn rinkiin
    • Sovittiin kielipaketin muokkauksesta, että kun tekee muokkauksia uusiin merkkijonoihin, laittaa sähköpostia postituslistalle
  • MoodleMootUK-terveisiä, Heikki Wilenius
  • Integraatiosuunnitelmat opintohallinnon järjestelmiin, lyhyt tilannetiedotus, Anni Rytkönen
  • Moodle-kouluttajat tapasivat aamulla. Yhteenvetoa tapaamisesta.
  • Sovitaan seuraavan ringin paikka ja ajankohta
    • Helsingissä, ja ajankohdaksi ehdotus: Konfabulaarin 28.10.2010 yhteydessä eli joko 27. tai 29.10. (tiedoksi myös, että Virtuaalikorkeakoulupäiviä on suunniteltu Tampereelle 2.11. ja 1.11. on AOR-tapaamisia)
    • Ehdotus: aamupäivällä joku-työpaja-taas (vaikka työstetään M2:sen kielipakettia jos ei muuta keksitä), iltapäivällä rinki
    • Alustavia aiheita:
      • Kielipakettien toimittaminen/Harri Jurvela, MediaMaisteri
      • Moodle 2.0-testauskokemukset ja käyttöönottosuunnitelmat
      • Kurssin elinkaari (sen päätös, eri ratkaisuja)/HY ja TaY
      • SLoodle-kokemukset ja demo/ KyAMK
      • Kurssipohjat, malleja ja kokemuksia
      • Videoiden editointi selaimessa/Harri Jurvela

Ilmoittaudu:

Huom: Kahvit tilataan 12.5. siihen mennessä ilmoittautuneiden mukaan!

Nimi/organisaatio, sähköpostiosoite sekä osallistumistapa: paikalle tullen vai ACP

Tapaamiseen tulijoita

  • Anni Rytkönen/HY, opetusteknologiakeskus, anni.rytkonen@helsinki.fi
  • Heikki Wilenius/HY, opetusteknologiakeskus, heikki.wilenius@helsinki.fi
  • Pauliina Veräväinen/TaY, opetusteknologiakeskus, pauliina.veravainen@uta.fi
  • Harri Jurvela/ Mediamaisteri, harri.jurvela@mediamaisteri.com
  • Raisa Valtaoja/Tampereen kaupunki, eVarikko, raisa.valtaoja@tampere.fi
  • Auli Nikkanen/Tampereen kaupunki, eVarikko, auli.nikkanen@tampere.fi
  • Sanna Sintonen/Tampereen ammattikorkeakoulu, eEDU, sanna.sintonen@tamk.fi
  • Mari Jussila/HY, opetusteknologiakeskus, mari.jussila@helsinki.fi
  • Kirsi Lindfors/ HAMK, kirsi.lindfors@hamk.fi
  • Sanna Saukkoriipi/ Tokem AMK, Sanna.Saukkoriipi@tokem.fi
  • Pasi Häkkinen/TTY, pasi.hakkinen@tut.fi
  • Teija Lehto/VirtuaaliAMK:n kehittämisyksikkö,teija.lehto@amk.fi
  • Jarmo Tanskanen/Valopi, jarmo.tanskanen@valopi.fi
  • Hanne Heickell/HY Avoin yliopisto, hanne.heickell@helsinki.fi
  • Suvi Junes/Tay, suvi.junes@uta.fi
  • Timo Ovaska/Aalto-yliopisto, timo.ovaska@taik.fi
  • Riikka Räikkönen/Kymenlaakson ammattikorkeakoulu, riikka.raikkonen@kyamk.fi

ACP:n kautta osallistujia

  • Pekka Lönnqvist/HY, tietotekniikkapalvelut, pekka.a.lonnqvist@helsinki.fi
  • Heiko Schach/HY, tietotekniikkapalvelut, heiko.schach@helsinki.fi
  • Olli Salo/HY, tietotekniikkapalvelut, olli.salo@helsinki.fi
  • Hely Lahtinen/TY, opetuksen ja koulutuksen tuki, hely.lahtinen@utu.fi
  • Päivi Karvanen/Haaga-Helia, paivi.karvanen@haaga-helia.fi
  • Timo Salonen/VY, Tritonia, timo.salonen@tritonia.fi
  • Ari Hovila/VY, Tritonia, ari.hovila@tritonia.fi
  • Kaie Veiler/Hanken, kaie.veiler@hanken.fi
  • Lauri Pohjanen/TY, lauri.pohjanen@utu.fi
  • No labels