Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Paikka

Aiheita

  • Moodle2-valmistautumiset osallistujien organisaatioissa
  • Kurssin elinkaari arkistointikäytäntöjä ja -toteutuksia
    • alustuksia tarvittaessa HY, TaY, muita?
    • keskustelua
  • Ajan puitteissa vapaata keskustelua muista esille nousevista aiheista, kuten
    • Susannan ehdotus: Moodlen käyttö kurssi ilmoittautumisten keräämisessä- onko kokemusta tai käytäntöjä miten kannattaisi tehdä? / "Me olemme asentaneet asiakkaillemme tämän: http://docs.moodle.org/en/Questionnaire_module joka toimii myös tuossa käytössä. Aiemmin meillä oli käytössä meidän kehittämämme Lomake-työkalu, mutta nykyisin olemme korvanneet sen tällä." -Marko-, Mediamaisteri
    • kiinnostaako ketään vertailla käyttömääriä siitä, minkä verran mitäkin aktiviteetteja on yliopistojen moodleissa käytetty? Mahd kiinnostuneet voidaan sopia erillinen tapaaminen tai työtavoista ringin yhteydessä. t. Anni
    • Kokemuksia Moodlen ja Echo360:n integraatiosta? t. Kirsi

Susanna yhtyy anonymous ehdotuksiin Maharan/Kyvyt .fi käsittelemisestä. Linkki . Mediamaisterilla kokemuksia Maharasta ja lisäksi Discendum Oy on alkanut tukea sitä. Voisiko jompikumpi firma esitellä Mahara+Moodle kytkyjä ?/sp

  • --> tämä on ollut aihe-ehdotuslistalla aiemminkin, mutta kun vapaaehtoista alustajaa ei ole ilmaantunut, aihe on tiputettu pois. Jos Susanna haluat tämän aiheeksi ja arvelet, että muitakin kiinnostaa, sovi aiheelle alustaja ja laita se listalle. Tämä on silleen itseorganisoituvaa, että aktiiviset saavat aiheensa käsittelyyn (smile) t. Anni

Ilmoittaudu

Huom. Ilmoittautumiset mielellään 14.2. mennessä!

Tapaamiseen tulijoita

  • Pauliina Munter/TaY, tietohallinto, pauliina.munter@uta.fi
  • Mari Jussila/HY, opetusteknologiakeskus, mari.jussila@helsinki.fi
  • Heiko Schach/HY, tietotekniikkakeskus, heiko.schach@helsinki.fi
  • Hely Lahtinen/TY, opetuksen kehittäminen ja tuki, hely.lahtinen@utu.fi
  • Hanne Heickell / HY, Avoin yliopisto, hanne.heickell@helsinki.fi
  • Pauliina Kupila/HY, opetusteknologiakeskus, pauliina.kupila@helsinki.fi
  • Susanna Pitkänen/HY , TYöterveyshuollon virtuaaliyliopisto, susanna.pitkanen@ttl.fi
  • Esa Salmio/ Aalto-yliopisto, Tutkimuksen ja opetuksen strateginen tuki / Vipu , esa.salmio@aalto.fi
  • Marko Riimala / Aalto-yliopisto, Tutkimuksen ja opetuksen strateginen tuki / Vipu, marko.riimala@aalto.fi
  • Max Österman / Aalto-yliopisto IT , max.osterman@aalto.fi
  • Kaie Veiler / Hanken, Datacentralen, kaie.veiler@hanken.fi
  • Anni Rytkönen / HY, opetusteknologiakeskus, anni.rytkonen@helsinki.fi
  • Timo Ovaska / Aalto-yliopisto, Tutkimuksen ja opetuksen strateginen tuki / Vipu, timo.ovaska@aalto.fi

ACP:n kautta osallistuvia

  • Pasi Häkkinen/TTY, hypermedialaboratorio, pasi.hakkinen@tut.fi
  • Marika Birell/ÅA, Datacentralen, marika.birell@abo.fi
  • Suvi Junes, Tay/Opetusteknologiakeskus, suvi.junes(at)uta.fi
  • Timo Salonen, Vaasan yliopisto / Tritonia, timsal@tritonia.fi
  • Ari Hovila, Vaasan yliopisto / Tritonia, ajh@tritonia.fi
  • Sanna Saukkoriipi, KTAMK, Sanna.Saukkoriipi@tokem.fi
  • Antti Immonen, UEF/Joensuu, antti.immonen@uef.fi
  • Timo Raatikainen, Metropolia ammattikorkeakoulu, timo.raatikainen@metropolia.fi
  • Lauri Pohjanen, Turun yliopisto, lauri.pohjanen@utu.fi
  • Kirsi Lindfors, HAMK, kirsi.lindfors@hamk.fi
  • Terhi-Maija Itkonen-Isakov / Metropolia, Koulutuksen kehittämispalvelut, terhi-maija.itkonen-isakov@metropolia.fi
  • Pekka Lönnqvist / HY, tietotekniikkakeskus, pekka.a.lonnqvist@helsinki.fi
  • Antero Aunesluoma / Hy, opetusteknologiakeskus, antero dot aunesluoma at helsinki dot fi
  • No labels

10 Comments

  1. Anonymous

    • Ulkopuolisten sovellusten yms. integroinnit Moodlen, esim. kyvyt.fi -ePortolio
    1. Anonymous

      Kaikki Moodle + Mahara kokemukset kiinnostavat, integroinnilla tai ilman

  2. Anonymous

    Mukaan myös:

    Marko Riimala / Aalto-yliopisto, Tutkimuksen ja opetuksen strateginen tuki / Vipu, marko.riimala@aalto.fi

  3. Anonymous

    Mukaan tulossa:

    Max Österman / Aalto Yliopisto IT , max.osterman@aalto.fi

  4. Anonymous

    Juhana Nieminen / Aalto-yliopisto, Kielikeskus, juhana.nieminen@aalto.fi

  5. Anonymous

    ACP:n välityksellä

    Tomi Kontio/Itä-Suomen yliopisto, Opinto- ja opetuspalvelut tomi.kontio@uef.fi

  6. Unknown User (esa.niiranen@kajak.fi)

    Osallistun ACP.n välityksellä: Esa Niiranen, Kajaanin ammattikorkeakoulu, esa.niiranen[¤)kajak.fi

    Minua kiinnostaisi tämän työn kohtalo:

    Opetusministeriön hallinnonalan tietohallintostrategiassa (Opm julkaisuja 2006:52) esitetään yhtenä avaintoimenpiteenä, että oppimisalustoista tehdään selvitysten perusteella suositus, jossa esitetään muutama erityyppisiin ympäristöihin soveltuva alusta. Tavoitteena on tarjota 2--3 vaihtoehtoista oppimisalustaa yhteisenä alustapalveluna. Hankekokonaisuus ”Oppimisalustojen valinta ja tarjoaminen palveluna” on ajoitettu strategiassa vuosille 2007-2010. Kuka tietäisi, missä mennään?

    1. Mielenkiintoinen huomio josta olisi mielenkiintoista lukaista vaikka ihan raporttikin jos jostain löytyy? Koska lait ja käytännöt ovat tässä välissä vähän muuttuneet niin korkeakoulujen tulisi kuitenkin itse olla hyvin aktiivisia jotta tuollainen "yhteinen alustapalvelu" saataisiin luoduksi ja ylläpidettäväksi.

    2. arvelen, että tuossa ajateltiin kai jossain vaiheessa, että Suomeen tulis yksi väline (moodle vilahteli nimenä), jota CSC vois hallinnoida, mutta se juna tuli ja meni, kun korkeakoulut sitten halusivat pistää omia palveluja pystyyn. Enkä kyl tiedä oliko CSC missään vaiheessa kiinnostunut ottamaan nakin. Oishan se ollut pähee että ois haka-kirjautuminen kaikkialta ja kaikki korkeakoulut ois samassa välineessä (smile)

      Toi alkuperäinen strategia on tämä: http://www.minedu.fi/OPM/Julkaisut/2006/Opetusministerion_hallinnonalan_tietohallintostrategia.html
      Tuloksia löytyy täältä:

      Tuolla kakkosvaiheen tuloksissa todetaan, että korkeakouluja ei kiinnosta yhteinen palvelu.

      1. Kiitos Anni, näinhän sen olikin. Tilanne taitaa siis nyt olla se, ettö OKM:n mielenkiinto kohdistuu valintoihin (KSHJ) ja tiedontuotantoon ja muut mahdolliset yhteiset järjestelmät ja palvelut lienevöt sitten korkeakoulujen ja konsortioiden vastuulla. Vai hankimmeko oppimisympäristöpalvelut kohta pilvestä?