Skip to end of metadata
Go to start of metadata
  • Haaga-Helia, Pasila: Ratapihantie 13
  • Luokkatila 1001
  • Aloitus aamupäivälle klo 9.30
  • Omakustanteinen lounas klo 11.30-12.30
  • Aloitus iltapäivälle klo 12.30
  • Iltapäivän lopetus 15.30 (tjsp; on mahdollista jatkaa neljään tai yli, jos keskusteltavaa on paljon!)
  • Osallistuminen mahdollista myös AC:n kautta; laita nimesi ko. listaan!
  • Aihejako: aamupäivällä "miten Moodlea käytetään", iltapäivällä Moodle2-kokemukset ja viritykset
  • Osallistua voi myös vain ap tai vain ip

klo 9.00-9.20 AC-testaus

klo 9.30-11.30 Käyttötapoja tilastojen valossa

  • aamukahvi+sämpylä wikiin paikalle tulevaksi 12.11. mennessä ilmoittautuneille
  • Alkuun pikainen esittäytymiskierros! Kuulumisia?
  • Miten Moodlea käytetään
  • Keskustelua:
    • yleiskatsaus: tarjolla olevien aineistojen ja aktiviteettien suosituimmuus - miksi näin?
    • kategoriat; kategoriakohtaisia eroja? Onko ja miksi?
    • osallistujamäärät kursseilla - mistä erot voivat johtua?
  • Yhteenveto/muistiinpanoja kirjoitetaan tapaamisen jälkeen
  • Vertailu mahd itslearning / (meillä ei ole tilastoja esittää, mutta voimme muuten kertoa hieman itslearningistä ja sen integroinnista meillä)
  • Kurssinluontikäytäntöjen vertailua, jos ehditään?
    • miten kurssialueita luodaan? Automaattina kurssijärjestelmästä ja/tai käsin?
    • mitä tietoa kulkee Moodlen ja opintohallinnon järjestelmien välillä, jos kulkee?
    • saavatko opettajat luoda itse kurssialueita? Jos eivät, miten pyynnöt kerätään (Moodlen lomake, erillinen lomake, sähköposti, henk.koht?)
    • ketkä ja kuinka moni kurssialueita saa luoda ja millä oikeuksilla
    • mahdolliset nimeämiskäytännöt, muut rajoitukset
    • kenelle kurssialueita tehdään
    • kategoriat, rinnakkaisasennukset ym ratkaisut

klo 11.30-12.30 omakustanteinen lounas

klo 12.20-12.30 Tarvitaanko tähänkin lyhyt AC-testaus?

klo 12.30--15.30(-16) Moodle 2.2 ja 2.3 käyttö

  • iltapäiväkahvi aiheiden lomassa wikiin paikalle tulevaksi 12.11. mennessä ilmoittautuneille
Käyttökokemukset
  • yhteiskeskustelu, huomioita saa lisätä ja lisätkää organisaationne sopivaan listaan
  • 2.3 käytössä: TTY, TaY, Metropolia, LAMK, KTAMK, VY
  • 2.2 käytössä: HY, Hanken, Lappeenranta, LAMK, TY, HAMK, UEF
  • aiempia versioita (ja mitä) käytössä:
  • Päivityssyklit (lisätkää myös tähän itsenne):
    • heti kun versio julkaistaan:
    • viiveellä, kahdesti vuodessa: HY
    • viiveellä, kerran vuodessa:
    • viiveellä, muuten, miten:

Huomioita ja käsittelyyn toivottavia asioita

  • 2.2 - 2.3 backupin palautus: jos 2.3:ssa ei ole vanhoja tehtäväaktiviteetteja käytössä, kurssialueen tehtävät katoavat näkyvistä. Ne ovat kuitenkin olemassa tietokannassa ja konvertoitavissa uuden muotoisiksi tehtäviksi, mutta jäävät tällöin piilotetuiksi. Ratkaisu TTY:llä: vanhat tehtäväaktiviteetit jätetty aktiivisiksi, mutta uusien luonti estetty piilottamalla lisäyslinkit opettajilta. /Pasi Häkkinen, TTY
  • 2.3:ssa JavaScript-suorituskykyongelmia asiakaspäässä isoilla kurssialueilla erityisesti IE-selaimella: MDL-34328 /Pasi Häkkinen, TTY
  • Kokemuksia opetuskäytöstä?
    • saa kirjoittaa!
docs.moodle.orgin ohjeiden sekä kielipakettien tilanne

Pikakatsaus kielipaketteihin suomi & finlandssvenska (läsnäolevat kielipakettien ylläpitäjät)

  • kielipaketit kannattaa muistaa ladata omiin asennuksiin säännöllisin väliajoin
  • suomi versioeroja ollut; korjattu (huom ed kohta)
  • finlandssvenska tuoreita muokkauksia ja lisäyksiä (huom ed kohta)

docs.moodle.orgiin suunniteltavat yhteisohjeet (Heikki&Anni/HY)

  • Suomenkielisen wikin osoite on http://docs.moodle.org/all/fi/Etusivu
  • Taustaa: Ringin tapaamiseen mennessä tavoitteena on saada alustava ehdotus wikin rakenteeksi ja ohjeet sisällön lisäämiseksi.
  • Toteutuksen logiikkaa
    • Katsotaan yhdessä, mitä jo on ja mitä koetaan tarvittavaksi
    • Sovitaan ringissä tarvittaessa nakkilistaa lisäsisältöjen tuottamiseksi
    • Suomenkielisen rakenteen varmistuttua ehdotus on hyödyntää samaa finlandssvenska-ohjeessa
    • Ohjeiden täysi hyödyntäminen edellyttää teemaa, jossa esim. alatunnisteessa on linkki ko. kontekstin ohjeeseen
  • Toteutuksen tekniikkaa ja käytäntöjä:
    • ylläpitäjän vs kirjoittajan oikeudet: erona vain ylläpitäjän oikeus hylätä tehtyjä muokkauksia
    • mediawikin ominaisuudet (kuten luokat, mallineet) ja niiden hyödyntäminen
    • sisältöjen tuonti omista ohjeista; linkkien ja kuvien formaatit ym
    • redirecteillä varsinainen sisältö mieluiten vähillä sivuilla suurina kokonaisuuksina
    • organisaatiokohtaiset viittaukset ja tarpeet
    • Versiointi: a) joka Moodle-versiolle täysi kopio koko ohjeista b) lähtökohtaisesti yksi ohje, jossa tarvittaessa yksittäisistä sisällöistä versiokohtaiset, omat sivut (ehdotus: b)
Lisämoduulit ja integroinnit

Listatkaa tähän, mitä on harkittu, mitä on käytössä ja missä; keskustellaan tarvittaessa

  • tulossa oleva ääni&video-repositorioplugari/HY, harkittu, Aalto?
  • mobiilikäytön tarpeet ja kokemukset - lisätkää organisaationne tähän käyttökokemusten mukaan
    • TTY: iPad-luokka kielikeskukselle, äänitallenteiden lataaminen Moodleen
    • HY: opiskelijoilta tullut toiveita, tullee jahka testataan...
  • mobiilikäytön käyttökokemuksia:
    • TTY: mobiiliteema käytössä (ei juurikaan palautetta käyttäjiltä), kokeiltu iOS-appseja varsin huonolla menestyksellä (Shibboleth-kirjautuminen ei niissä tuettuna)
  • OU Blog on käytössä Tay:ssa.

Jäänee pois, tai keskustellaan tarvittaessa

  • Näistäkin saa tehdä aliotsikoita tarpeiden ja vapaaehtoisten alustajien mukaan, tai jätetään käsittelemättä
  • Moodle2-asetukset ja koodimuutokset
  • tarvittavat ja kehitettävät integroinnig/konnektorit (esim sharepoint tms mediapalvelin)
  • jotain ihan muuta?

Osallistujat (nimi, organisaatio, sposti) - merkkaa myös ap/ip/kp

Paikalle tulijat

  • Päivi Rajaorko/H-H, paivi.rajaorko@haaga-helia.fi
  • Anni Rytkönen/HY, anni.rytkonen@helsinki.fi koko päivä
  • Esa Salmio/Aalto, esa.salmio@aalto.fi koko päivä
  • Marko Riimala/Aalto, marko.riimala@aalto.fi koko päivä
  • Susanna Pitkänen, susanna.pitkanen (at)ttl.fi, koko päivä
  • Heikki Wilenius/HY, heikki.wilenius@helsinki.fi, koko päivä
  • Marjaana Kareinen/LUT, marjaana.kareinen@lut.fi, koko päivä
  • Hely Lahtinen/TY, hely.lahtinen@utu.fi, kp
  • Heiko Schach/HY, heiko.schach@helsinki.fi, kp
  • Kirsi Lindfors/HAMK, kirsi.lindfors@hamk.fi, koko päivä
  • Kaie Veiler/Hanken, kaie.veiler(at)hanken.fi, kp
  • Pasi Häkkinen/TTY pasi.hakkinen@tut.fi, kp
  • Suvi Junes /Tay suvi.junes(at)uta.fi, kp
  • Juhana Nieminen /Aalto, juhana.nieminen(at)aalto.fi, koko päivä
  • Max Österman / Aalto Yliopisto max.osterman@aalto.fi, koko päivä

AC:n kautta (nimi, organisaatio, sposti)

  • Sami Simpanen / LAMK sami.simpanenlamk.fi
  • Olli Salo / HY olli.salo@helsinki.fi
  • Esa Niiranen/Kajaanin amk, esa.niiranen(ät)kajak.fi
  • Antti Suonpää, SAMK, antti.suonpaa(at)samk.fi
  • Mikko Niskanen, JYU, mikko.niskanen(at)jyu.fi
  • Tomi Kontio/UEF, tomi.kontio(at)uef.fi
  • Mari Jussila / HY, mari.jussila@helsinki.fi (vain ap mukana)
  • Lauri Pohjanen / TY, lauri.pohjanen@utu.fi, kp
  • Leenakaija Lehto /HAMK leenakaija.lehto (at) hamk.fi
  • Maarit Ignatius / PKAMK, maarit.ignatius@pkamk.fi
  • Tore Ståhl / Arcada, tore.stahl@arcada.fi (mahd. ap)
  • Filip Levälahti / Arcada, filip.levalahti@arcada.fi (mahd. ap)
  • Sanna Saukkoriipi/KTAMK, sanna.saukkoriipi@tokem.fi
  • Marko Mäkilä/Mediamaisteri, marko.makila(at)mediamaisteri.com
  • Martti Helevirta, martti.helevirta@amk.fi
  • Teija Lehto, teija.lehto@amk.fi
  • Johanna Quiroz-Schauman/ÅA, Q@abo.fi
  • Pekka Lönnqvist / HY, pekka.a.lonnqvist@helsinki.fi
  • Dan Holm, Åbo Akademi, Dan.Holm@abo.fi
  • Maarit Hynninen-Ojala Metropolia AMK
  • Timo Salonen / VY, timsal(at)tritonia.fi
  • No labels

4 Comments

  1. Anonymous

    Max Österman / Aalto Yliopisto max.osterman@aalto.fi

  2. Anonymous

    Tulossa mukaan AC:n kautta. Jarmo Tanskanen/Valopi, jarmo.tanskanen@valopi.fi

    Jos olet facebookissa, tueka/vertaistukea saa ryhmän kautta. https://www.facebook.com/groups/moodle.jutut/

    YLLÄPITÄJÄLLE: mulla on tunnus tähän wikiin, mutta tämä sivu on Not Permitted, kun olen kirjautuneena. Anonyymilukijana näen tämän sivun :/

    1. Tälle wikialueelle on muokkausoikeus ryhmällä confluence-users, jonka ohjesivun https://wiki.helsinki.fi/x/3BKEBQ mukaan pitäisi sisältää kaikki kirjautuneet käyttäjät. Mutta voi toki olla, että käyttämättömiä, paikallisia tunnuksia on poistettu tms. Tästä kannattaa kysellä osoitteesta ok-wiki@helsinki.fi.