Child pages
  • Moodlerinki 11.4.2012
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Moodlerinki 11.4.2012

Aika: klo 9.30-14
Paikka: Oppimiskeskus Aleksandria, sali 431 (4. krs)

Aiheet ja aikataulu

klo 9.00-9.30 AC-testi

  • huoneen osoite ilmoitettu AC:n kautta tulijoille: connectpro.helsinki.fi/moodlerinki/
  • lähetys nauhoitetaan ja linkki julkaistaan täällä myöhemmin.

klo 9.30-11.30
Aamupäivän AC-nauhoite

  1. Intro
    • päivän sisältöjen ja aikataulun vahvistus
    • Terveisiä MoodleMoot Ireland &UK:sta 2.-4.4. / Heikki Wilenius, Heiko Schach, HY
  • osallistujien Moodle-suunnitelmat (ks muistiinpanot alta)
  • Moodle2-siirtymät: päällepäivitystestien kokemukset ja käyttökokemukset
    • HY/Heikki, Pekka, Heiko
    • LAMK siirtynyt käyttämään 2.2, päivitys tehtiin hiihtolomalla / Sami Simpanen
    • Aalto-yliopistossa Moodle 2.2 testit käynnissä.
    • HAMKissa Moodle 2.2 testit käynnissä
  • kommentti kielipaketeista ja ohjeista /Anni Rytkönen
    • suomenkielisen kielipaketin tilanne sekä keskustelua kokemuksista ja palautetta mielellään!
    • finlandssvenska sisältö, käyttöohjeet. Kenellä tähän on käyttötarpeita ja onko osallistumiskiinnostusta?
    • minkälaisia ohjeita on suunnitteilla suomeksi, ruotsiksi, englanniksi?

11.30-12.30 Lounas (omakustanteinen)

12.30-14.00 --> 14.30
Iltapäivän AC-nauhoite

  • Koonti lounaalla käydyistä (aiheeseen liittyvistä (smile) keskusteluista - näiden mukaan iltapäivän ohjelmaa voidaan myös muokata!
  • 13.00-noin 14.15 Riitta Vänskä, Senior Manager, Mobile and Learning Solutions at Nokia, Corporate Relations and Responsibility, moodlen mobiilikyttö, alustana moodle 2.1. Nokia Case: MoMaths- South Africa: https://projects.developer.nokia.com/Momaths
  • Organisaatioiden Moodle2-koulutus- ja ohjesuunnitelmat (tarvittaessa jatkoa aamupäivältä)

Siirrettiin syksyn tapaamiseen:

  • Moodle2-asetukset (oletuksista poikkeavat) ja koodimuutokset
    • mikä on kiinnostus tähän aiheeseen? Voidaan keskustella ja tarvittaessa kerätä listaa tänne wikiin tapaamisen jälkeen
  • Omat lisät
    • kenellä on toteutettu omia lisiä? Keskustelua, demoja tilanteen mukaan. Tähän saa ilmoittautua alustajaksi myös etukäteen!

14.00- (tai kun ollaan valmiita) vapaamuotoista kahvittelua "jossain lähistön kahvilassa"?

Muistiinpanot

Päivitystoteutukset ja -suunnitelmat

Osallistujilla oli kahta strategiaa: päällepäivitys tai rinnakkaisasennus. Perustelut kummallekin olivat keskenään yhtenevät: päällepäivitys haluttiin tehdä organisaatioissa, joissa on ollut useita vaihdoksia hiljattain, ja opettajia ei haluttu rasittaa taas yhdellä vaihdolla; rinnakkaisasennuksen perustelu oli, että haluttiin siivota monen päällepäivityksen jälkeen kurssikantaa ja päästä aloittamaan puhtaasta versiosta. Rinnakkaisasennusten vaihtosuunnitelma oli käynnissä olevat kurssit vanhassa, uudet kurssit aina uuteen versioon. Vaihtoehdoista päällepäivitys oli tyypillisempi valinta. Kaksi jo tehtyä päällepäivitystä selvisivät kahden päivän tauolla, ja kummassakaan ei ollut valtavan suurta kantaa. Suurissa organisaatioissa kannattanee siis varautua usean päivän katkolla.

Alla listaukset kumpaankin vaihtoehtoon päätyneistä ringin osallistujista arvioituine aikatauluineen. Listaa saa toki täydentää vielä ringin jälkeenkin vertaistietoisuuden lisäämisen nimissä!

  • päällepäivitykset
    • LAMK: käytössä Moodle 2.2; päällepäivitys tehtiin helmikuun lopulla hiihtolomalla
    • Åbo Akademin kasvatustieteen tiedekunnan oma moodle helmikuussa (päälle)päivitetty 1.9 -> 2.2 "heittämällä"
    • HY: päällepäivitys 18.-21.6. Moodle 2.2:seen
    • Aalto: Moodle 2.2 päivitys kesäkuussa
    • Åbo Akademi: Moodle 2.2 päällepäivitys 1.9:stä kesällä. Testataan ensin tekemällä rinnakkaiskopio nykyisestä joka päivitetään.
    • HAAGA-HELIA: serveripäivitys ensin ja testi toukokuussa (?) ja Moodle 2.2. päivitys kesällä
    • UEF: Moodle 2.2 testaus käynnissä. Tavoitteena päällepäivitys kesällä
    • Hanken: päällepäivitystä testattu, Moodle 2.2 otetaan käyttöön kesällä
  • rinnakkaisasennukset
    • TTY: Moodle 2.2 ollut tuotantokäytössä maaliskuun alusta vanhan Moodle1.9:n rinnalla
    • HAMK: Moodle 2.2 päivitys toukokuussa, kesäopinnot vielä 1.9:ssä; syksyllä kaikki 2.2:ssa
    • TAY: Moodlen 2.2 otetaan käyttöön kevään aikana = viimeistään toukokuussa. Nykyinen versio uuden version rinnalla vuoden 2012 loppuun asti.
    • TY: Moodle 2.2. testauksessa. Otetaan käyttöön kesällä. Nykyinen 1.9.jää rinnalle ja arkistoksi, käynnissä olevat kurssit viedään loppuun 1.9:ssä.
    • SAMK: Tavoite 2.3 versio vanhan rinnalle syksyn 2012 aikana. Homma alkaa opettajien perehdyttämisellä...
Ohjeet ja kielipaketit
  • Sovimme, että alamme kerätä yleisohjeet http://docs.moodle.orgiin, jossa rakenteeksi sovittiin englanninkielistä dokumentaatiota vastaava rakenne. Heikki on pyytänyt rakenteen uudistusta. Ajatuksena on, että käytetyn teeman alatunnisteessa näkyvät linkit ohjautuisivat suomenkielisille ohjesivuille.
  • Lisäksi sovimme, että yhteisohjeeseen laitettavat printscreenit otetaan Moodlen perusteemalla, jossa ei ole minkään organisaation logoja tai muuta ulkoasua. Tätä varten ei ole yhteistä asennusta vaan kukin käyttää omaa testiasennustaan, johon voi kuvien ottamisen ajaksi vaihtaa halutun teeman. Käytettävä teema on Standard (vastaava kuin "Standard (perinteinen)", josta kuitenkin puuttuu telakointi!).
  • Yhteisohjeessa kannattaa käyttää ainakin aktiviteettien osalta organisaatiokohtaisia tageja, joilla pystytään nostamaan opettajille näkyville, mitä ominaisuuksia on käytössä missäkin.
  • Yhteisohjeeseen ei laiteta organisaatiokohtaista tietoa, vaan kunkin omista ohjeista kannattaa linkittää yhteiseen ohjeeesen.
  • Suomenkielistä kielipakettia on muokattu pitkin kevättä, erityisesti nyt huhtikuussa, joten kielipaketti kannattaa päivittää! Testauksessa löydettyjä huonoja käännöksiä, kirjoitusvirheitä jne kannattaa korjata suoraan kielipakettiin tai ehdottaa sähköpostitse Annille (@helsinki.fi).
  • Koska kielipakettia on muokattu, jo tehdyt ohjeet kannattaa tarkistaa kielipaketin mukaisiksi!
  • Alikielipaketti Finlandssvenska korjaa Svenska-paketin studerande-käsitteen, ja joitain muita käsitteitä. Finlandssvenskaa käytettäessä molemmat paketit täytyy asentaa ja lisäksi kannattaa säätää asetuksista, että pääsivun pudotusvalikossa näkyy vain Finlandssvenska. Moodle näyttää tekstit järjestyksessä 1) paikalliset muutokset 2) alikielipaketti 3) vastaava pääkielipaketti 4) englanti.
  • kielipakettien muokkaaminen on kohtuullisen helppoa! Luo tunnus, muokkaa haluamasi merkkijonot; muista paketoida (Stage) ennen kuin kirjaudut ulos (muuten käännökset häviävät!) minkä jälkeen voit lähettää käännökset ylläpitäjille (submit to maintainers) myös myöhemmillä kirjautumiskerroilla.
Seuraavat tapaamiset ja yhteydenpito
  • Seuraava Moodlerinki loka-marraskuussa Haaga-Helian tiloissa Pasilassa
  • Mahdollinen verkostotapaaminen elokuussa Peda-Forum-päivien yhteydessä 20.8. Dipolissa?
  • Yhteydenpito kesän päällepäivitysten ja todennäköisesti kiireisimmän teknisen säätämisen aikaan:
    • postilista
    • Yammerin Finnish Universities -verkosto (todettiin, että ei tarvetta perustaa omaa ryhmää sinne alle; hyvä vaan keskustella kaikille näkyvästi)
  • Todettiin, että nykyinen, helppototeutuksinen iso lähiryhmä + AC-osallistujat ei ole toimiva konsepti; kaikkien ääntä ei saada kunnolla toistettua verkkoon! Joko pelkästään lähitapaamisia tai pelkästään AC:ssä tai suunniteltava ja toteutettava äänentoisto erikseen ja kunnon laitteilla.
  • syksyllä kiinnostanee a) mobiilikäytön kokemukset b) BigBlueButton-konnektorin ja AC-konnektorin kokemukset c) plagiaatintunnistusjärjestelmien konnektorit, valinnat ja käyttökokemukset d) mitä asetuksia on laitettu päälle ja pois (kuten course completition, telakointi, legacy files)

Osallistujat

Kahvit tilattu 4.4. ap ilmoittautumistietojen perusteella

Nimi, organisaatio, sähköpostiosoite
Paikalle:

  • Anni Rytkönen/HY, anni.rytkonen@helsinki.fi
  • Olli Salo/HY, olli.salo@helsinki.fi
  • Heiko Schach/Hy
  • Esa Salmio/Aalto, esa.salmio@aalto.fi
  • Kirsi Lindfors/HAMK, kirsi.lindfors@hamk.fi
  • Marko Riimala/Aalto, marko.riimala@aalto.fi
  • Heikki Wilenius/HY
  • Hanne Heickell/HY Avoin
  • Susanna Pitkänen/ HY Lääkis, aamupäivän AC:llä ja iltapäivän paikanpäällä.
  • Pekka Lönnqvist/HY
  • Mari Jussila/HY, mari.jussila@helsinki.fi
  • Suvi Junes/Tay, suvi.junes@uta.fi
  • Päivi Rajaorko/HAAGA-HELIA, paivi.rajaorko@haaga-helia.fi
  • Kaie Veiler/Hanken, kaie.veiler@hanken.fi
  • Tarja Toikka/Aalto, tarja.toikka@aalto.fi
  • Outi Valkki/HAAGA-HELIA, outi.valkki@haaga-helia.fi
  • Margit Koivumaa/HY, Avoin yo, margit.koivumaa(at)helsinki.fi (paikalla klo 10.15-12.45)

AC:n kautta:

  • Sanna Saukoriipi/KTAMK, Sanna.Saukkoriipi@tokem.fi
  • Antti Suonpää / SAMK antti.suonpaa(at)samk.fi
  • Sami Simpanen / LAMK
  • Tomi Kontio / UEF, tomi.kontio@uef.fi
  • Leenakaija Lehto /HAMK  leenakaija.lehto (at) hamk.fi
  • Esa Niiranen, Kajaanin amk, esa.niiranen(ät)kajak.fi
  • Dan Holm, Åbo Akademi, Dan.Holm@abo.fi
  • Maritta Luttinen / Tay, maritta.luttinen@uta.fi
  • Maarit Hynninen-Ojala, Metropolia AMK, maarit.hynninen-ojala(at)metropolia.fi (kello 11 eteenpäin)
  • Nadja Plankevitch, Turun yliopisto, nadja.plankevitch(at)utu.fi (klo. 10 eteenpäin)
  • Tiina Inkinen / Tay, tiina.inkinen@uta.fi
  • Andreas Lawast, Åbo Akademi, andreas.lawast@abo.fi
  • Pasi Häkkinen / TTY, pasi.hakkinen(ät)tut.fi
  • Hely Lahtinen/TY, hely.lahtinen@utu.fi
  • Timo Salonen / VY, timo.salonen(ät)tritonia.fi
  • Mitka Joenpalo / HAAGA-HELIA, mitka.joenpalo (at) haaga-helia.fi (jos ehdin)
  • No labels