Aika: klo 9:30 - 11:00
Pailla: Zoom
Paikalla: Mikko Ojanen (HY, Tuulitoimisto), Anttoni Lehto (Turun AMK), Juuso Marttila (JYU), Turkka Näppilä (TUNI), Jussi Pajari (JYU), Jessica Parlan-von Essen (CSC), Mari Elisa Kuusniemi (Tuulitoimisto, HY)
Aiheita
JUY: Aineistonhallintajärjestelmä käyttöön 2021, suunnittelu ja miten DMPTuuli soveltuu tähän käyttöön.
TAU: Yliopistolla dynaamisia DMP:tä selvittävä esiselvitysprojekti 2021, Turkka vetää.
Turun AMK: Open Science yleinen mielenkiinto, käytössä eri projektisalkunhallintajärjestelmä kuin muilla AMK:lla.
CSC: kuulolla ja CSC:llä tää tärkeä mielenkiinnon kohde.
HY: seuraamassa asiaa, DMP:n dynaamisuudesta ja käytöstä on ollut HY:ssa puhetta.
DMPTuulin uusia ominaisuuksia: Ehdolliset kysymykset (Conditional questions):
- Toimiiko vain, jos aloittaa alusta? Näkyykö kysymyksissä onko se kenties häviämässä?
- Miten tieto henkilötiedoista kerätään? Onko lista vai mikä?
- Sähköpostiviestien lähettäminen valintojen perusteella vaikuttaa mielenkiintoiselta, mutta sitä pitää miettiä tarkasti. Käyttäjän pitää tietää mitä on tekemässä.
Organisaatioiden ensimmäiset suunnitelmat integraatiolle
- Turun AMK: Projektisalkkuun DMP:t pdf:nä.
- Metatietoja viedään Converikseen tutkimusdatan metatietoja, jotka kirjoitetaan DMP:ssä. Ja tiedot viedään validoidut metatiedot Metaxiin.
- Ennakkotieto datan olemassa olosta DMP:n kautta kuulostaa mielenkiintoiselta.
- HY: DMP:n tarkastus ja hyväksymisprosessi. Kuka pääsee lukemaan ja missä. Tieto liikkuisi datatuesta suorituspaikan hyväksyjälle. Ja ehkä DMP:n arkistointi jossain muualla kuin DMPTuulissa.
Nykyiset esteet API:n laajalle käytölle ja kuinka ne raivataan. (Esteenä mm. Suomalaiset käyttöehdot)
- Voiko käyttöehdot muuttua templaatin perusteella?
- Jakamisvaltuutusten lisääminen on yksinkertaista
- Voidaan kytkeä nykyisiin toimintoihin kuten pyydä kommentit ja tarkistaja merkkaa tarkastuksen valmiiksi.
Aikatauluja
- Turun AMK: Keväällä ehkä voidaan asian eteen jotain.
- Tampere: Akatemian haku voi olla hyvä kohta kokeilla.
- JYU: Lomake pitää tehdä ensin
Seuraava kokous
- Tuulitoimisto kutsuu seuraavan kokouksen alkuvuodesta, mukaan pyydetään Sam Rust, joka voi kertoa API:n käytöstä enemmän.