Fysikaalisen kemian laboratoriotyökurssi, kevät 2012
Ajankohtaista
TYÖVUOROT TÄMÄN KEVÄÄN (ensimmäiselle kahdelle viikolle) osalta ovat jaossa (1. jakso) ja Labra-järjestelmässä voi ilmoittautua niihin. (Jos ilmoittautumista ei peruta ajoissa (4 päivää ennen vuoroa) jajätetään tulematta työvuorolle, henkilö voidaan poistaa varauslistoista ja työt perua.)
TD7-työ tehdään myöhemmin (n. huhtikuun puolivälissä) ja työn potentiaalienergiapinnan piirtäminen on hankalaa MATLAB-ohjelmalla eikä sitä suositella. Pinnan voi helpommin piirtää ORIGINilla jolloin se on esitetty pisteinä (scatter plot).
Tulostakaa harjoitustyön ohje ja tutustukaa siihen hyvin ennen työvuoroanne. Varautukaa siihen että assistentti voi esittää työhön liittyviä kysymyksiä ennen työtä tai sen aikana.
Työt alkavat 29.3. ja jatkuvat toukokuun ensimmäiselle viikolle. Kirjallinen työkoe on ainakin kaksi kertaa vuodessa; kummankin (A-, TD-työt) työjakson loputtua (joulukuussa ja toukokuussa) salissa A110 ja seuraava ilmeisesti toukokuun viimeisellä täydellä viikolla. (sali A110). Katso myös A-työt kohta.
Harjoitustöihin ja loppukuulusteluun ilmoittautuminen tapahtuu Labra-järjestelmässä. Uusia vuoroja avautuu noin viikon välein. Varautukaa mahdollisiin työvuorojen perumisiin, jos ne eivät täyty riittävästi.
Merkintöjen siirrossa oodiin on ongelmia. Jos olette suorittaneet töitä tai työtentin aikaisemmin ja työmerkintänne ovat vanhassa rekisterissä, ilmoittakaa niistä Raimo Timoselle, jotta merkinnät voidaan siirtää. Tämä pätee aiempien suoritusten osalta myös äidinkielen ja TVT-opintojen merkintöihin.
Jos olet tehnyt kokeen ennen viimeisen työn hyväksymistä, niin silloin merkintä töistä tulee vain opiskelijan pyynnöstä. Jos taas viimeinen hyväksytty asia on koe, niin silloin merkintä tulee rekisteriin ilman pyyntöä.