Yleisen pätevöitymisen opintokokonaisuus

Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Yleisen pätevöitymisen opintokokonaisuuden tavoitteena on auttaa jatko-opiskelijoita kehittämään itselleen valmiuksia, jotka auttavat selviytymään entistä paremmin tohtorin tutkinnon jälkeisen työelämän asettamista vaatimuksista myös tehtävissä jotka eivät kuulu oman alan perustutkimukseen.

Opintokokonaisuuden sisältö 

Opintokokonaisuuteen kuuluu kaksi kurssia:

- Johdatus projektityöhön, 5 op

- Johdatus asiantuntijatehtäviin, 5 op

Nämä kurssit muodostavat Yleisen pätevöitymisen opintokokonaisuuden jonka suorittaminen riittää täyttämään sekä määrällisesti että sisällöllisesti jatko-opintoihin kuuluvien yleisten opintojen 10 op minimivaatimuksen. Kumman tahansa kurssin voi suorittaa myös erikseen  osana muuta yleisten opintojen kokonaisuutta. 

 Johdatus projektityöhön

Johdatus projektityöhön -kurssin tavoitteena on tutustuttaa opiskelijat projektityöhön siten, että kurssin suoritettuaan heillä on riittävästi perustietoa projektitoimintaan kuuluvista asioista ja perusvalmiudet oman projektin vetämiseen. Kurssilla tutustutaan projektityöskentelyn käsitteistöön, käytäntöihin sekä metodologiaan. Lisäksi puhutaan projektipäällikkönä toimimisesta ja kommunikoinnista ja käsitellään tutkimushankkeiden rahoittamista ja läpivientiä Helsingin yliopistossa.

Kurssilla pyritään vuorovaikutteiseen työskentelytapaan ja aktiivinen läsnäolo luennoilla on olennaista kurssista saatavan hyödyn kannalta. Luentoihin liittyy ennakkotehtäviä, joiden vastaukset palautetaan kaksi päivää ennen kutakin luentokertaa, sekä kunkin luennon perusteella kirjoitettava yhden sivun referaatti joka palautetaan viiikon kuluessa luennosta. Kurssiin sisältyy myös lopputyö, jonka avulla perehdytään projektisuunnitelman tekemiseen käyttäen hyväksi kurssilla opittuja asioita.

Kurssi/kevät 2012

Luento 4.4.  2012/Åberg peruttu ! Luentoaineisto itseopiskelua varten on wikissä normaalissa paikassa.

Johdatus asiantuntijatehtäviin 

Johdatus asiantuntijatehtäviin -kurssi sisältää tieteen filosofiaa, tutkimusetiikkaa sekä yleiseen asiantuntijuuteen liittyviä valmiuksia. Kurssin tavoitteena on antaa perusvalmiuksia, joista on hyötyä tutkijan uralla ja erilaisissa asiantuntijatehtävissä sekä julkisella että yksityisellä sektorilla. Luennoitsijoina toimivat eri alojen asiantuntijat.

Kurssilla ei ole lopputenttiä, vaan se suoritetaan luentoihin liittyvillä kirjallisilla tehtävillä, luentopäiväkirjalla sekä lopputyöllä.

Kurssin luennot syksyllä 2011

Kurssin tehtävät 2011

Kurssin suorittaminen
Kurssin suorittamiseksi pitää
- osallistua aktiivisesti luentoihin (korkeintaan kolme poissaoloa sallitaan)
- tehdä luentoihin liittyvät tehtävät
- laatia luentopäiväkirja ohjeiden mukaan
- tehdä kurssin lopputyö

Labels:
None
Enter labels to add to this page:
Please wait 
Looking for a label? Just start typing.