|
Paikka: Vallila, Helsinki, Teollisuuskatu 23, 4.krs.
Aika: 10-14 (lounastauko 12-13)
Verkkoyhteys: ConnectProlla (kirjaudu omalla nimelläsi. Voit lähettää kysymyksiä chat-toiminnolla)
Tilastoseminaari keskittyy kirjastoverkkopalveluiden eri tilastojen kuvailuun, keskinäisten suhteiden selvittämiseen, tilastojen hyödyntämiseen ja käyttöön kirjastoissa.
Esitykset
Seminaarin keskustelut
Agenda:
MetaLib-tilastot Nelli-wikissä
Jukka Pennanen, Ere Maijala
- Miksi juuri näitä tilastoja kerätään
- Mitä tilastot kertovat
- Nelli-wikissä olevien tilastojen käyttö kirjastoissa
- MetaLib-managementin tilastot
SFX-tilastot SFX-Adminissa
Erkki Tolonen, Ere Maijala
FinELib-tilastot
Ari Alkio, Leena Salminen
- Kysymys: SourceOECD:n (Monimuotoiset aineistot) tilastoja on tarjolla vain ladattujen artikkelien osalta. Haltissa kerrotaan, että tilastot saadaan sähköpostitse. Nuo tilastot ovat hämmästyttävän pienet: 2008 283 ja 2007 598. Aineistossa on tarjolla OCD:n lehtiä, julkaisuja (raportteja) ja tilastoja. Miten kyseisiä pienehköjä lukuja pitäisi tulkita? Ovatko kaikki lehtien artikkeleita?
- Kysymys: Grove Art Online: v. 2008 4060 hakua; v. 2007 804; Mikä osuus hakujen kasvuun on sillä, että v. 2008 tiedotettiin käyttöliittymäuudistuksesta ynnä siitä, että tarjolla olikin itse asiassa 4 hakuteosta kokonaisuudessa Oxford Art Online: Grove Art Online, The Oxford Companion to Western Art, Encyclopedia of Aesthetics ja The Concise Oxford Dictionary of Art. (Hakuteoksia ei saa ilmeisesti erillisinä, joten käytön tilastojen pyytäminen eriteltynä ei taida kannattaa. Olisiko mahdollistakaan?)
- Kysymys:Grove Music Online: v. 2008 7482 hakua; v. 2007 3242 hakua; Mikä osuus hakujen kasvuun on sillä, että v. 2008 tiedotettiin käyttöliittymäuudistuksesta ynnä siitä, että tarjolla olikin itse asiassa 3 hakuteosta kokonaisuudessa Oxford Music Online: The New Grove Dictionary of Music and Musicians (second edition; 29 volumes), The New Grove Dictionary of Opera (4 volumes), The New Grove Dictionary of Jazz (second edition; 3 volumes).
(Hakuteoksia ei saa ilmeisesti erillisinä, joten käytön tilastojen pyytäminen eriteltynä ei taida kannattaa)
- Kysymys:ISI Web of Science Halti-tilastoissa hakujen määrä HY:ssa 2008 826894. ISI:n omaan käyttötilastoon mennessämme löysimme jonkin verran pienemmän luvun 760 458 (Multi-Product usage Summary Report); ja mukana näyttivät olevan muutkin WoK-tietokannat kuin WoS-tietokannat. Mistähän ero mahtaa johtua?
- Kysymys:Facta-tietopalvelu - Saako muita kuin yhteydenottotilastoja? Vai sisältyvätkö haut kenties Ylätason aineiston WSOY tilastoihin (vai sisältääkö se vain Juridiikka Onlinen käytön)? ("Palveluyksikkö saa tilastot sähköpostitse.")
- Kysymys:Ylätason aineisto: Tilastokeskus. "Tilastot kerätään lokiraportin tiivistelmä osiosta. Haut: Erilliset tiedostojen pyynnöt. Raportissa näkyy toistaiseksi vain STV:n ja Altikan tilastot." (Astika kuitenkin erillisessä taulukossa?)
- Kysymys:Viitetietokannat: Historical Abstracts ja America: History&Life
Näiden tietokantojen käyttöluvut/tilastot (Haltissa) kasvoivat huomattavasti vuonn 2008. Liittykö mahdollisesti siihen, että olivat käytettävissä paljon käytetyssä EBSCOssa (vaikka piti olla vasta vuodesta 2009) ja ihmiset, jotka eivät olleet tietoisia niiden olemassolosta huomasivat ne ja alkoivaty käyttää niitä?
KITT-tilastot
Ari Ahlqvist, Markku Laitinen, Ere Maijala
- KITT-tilastouudistuksen suunnitelman esittely
- Miten KITTiin tulevaisuudessa Nelli- ja Voyager-tilastot
- Kysymys: Nelli on tärkeä resurssi - miten sen käyttötilastot näkyisivät yhteistilastossa?
- Kysymys: E-aineistojen käyttötilastot kirjastojen työväline e-aineistohankinnassa, esim. perustellessa kalliita vuosimaksuja organisaation budjetista päättäville: FinELib päättänyt, että ei kerää yhteydenottotilastoja ja perusteena on keräämisen työläys (ohjaus- ja konsortioryhmien kokouspöytäkirjat). Kuitenkin yhteydenotot YHDESSÄ muiden käyttötilastotietojen kanssa antavat paremman kuvan aineistojen käytöstä kuin pelkät yksittäiset haut tai katsotut tiedostot. Yhteistilaston luku antaa vääristymän, jos kuitenkin joissakin aineistoissa on ilmoitettu yhteydenotot (esim. kirjaston suora hankinta) -> Onko yhteistilastoon tulossa ohjepäivitystä tästä, esim. että yhteydenottoja ei kerätä mistään?
- Kysymys: Tilastotietojen keruu tärkeä asia kirjastojen kannalta, joten siitä pitäisi keskustella ennen päätöksiä: Miten FinELib on selvittänyt ennen ym. päätöstä (kokouksen kohdassa Toimintasuunnitelma) päätöksen vaikutuksia tai kirjastojen mielipiteitä asiasta? FinELib-verkkoaineistojen hankintasopimuksessa on Kansalliskirjasto velvollisuudeksi määritelty aineistojen käytön seuranta.
- Kysymys: yhteistilaston kohdasta 2.9.1 Kokoelmatietokanta - katsotut tietueet. Tilastopoiminta-ohjelma laskee WebVoyagen katsottujen tietueiden määrän eri tavalla kuin aiempi ohjelma. Tästä johtuen määrä on romahtanut, eikä nykyinen luku ole mitenkään verrattavissa aiempiin vuosiin. Tilastopoiminnan antamaa lukua ei mielestäni voi ilman selitystä merkitä vuoden 2008 tilastoon. Voiko aiempien vuosien luvut poistaa yhteistilastosta, vai mitä tehdään? Saadaanko WebVoyagesta ylipäänsä luotettavia tietoja yhteydenottokerroista sekä tiedonhakujen ja katsottujen tietueiden määrästä?
Doria-tilastot
Esa-Pekka Keskistalo
- Mitä Doria tilastot kertovat
|
Alasivut:
|